طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان شناخت 3 فاز آن | معماری نواز


تأسیسات ایمنی مانند سیستم‌های اعلام حریق و اطفاء حریق (مخزن و پمپ آب، شامل لوله کشی و اتصالات و غیره). عدم رشد قارچ و ویروس روی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در تاسیسات حرارتی نیز از مسائلی است که وابسته به کیفیت هوای داخلی است، برای طولانی کردن عمر مفید تجهیزات تاسیسات حرارتی باید فیلترهای آنها به موقع تعویض شود. عملکرد سیستم‌های تاسیسات حرارتی به این صورت است که گرما از شیء گرم‌تر به شیء سردتر در حرکت است، مانند آب از سطح بالاتر به سطح پایین‌تر معماری چیست جاری می‌شود. دستگاه‌های تولید کننده گرما نیز با انتقال گرما به هوا باعث گرم شدن فضا می‌شوند، برای خنک کردن ساختمان نیز همین عمل توسط دستگاه‌های تولید کننده سرما انجام می‌شود. طراحی سیستم تاسیسات مکانیکی در خیلی از موارد به صورت سرانگشتی و با توجه به مساحت ساختمان و محل قرارگیری آن انجام می شود.

این رشته بازار کاری مناسبی دارد چرا که تاسیسات مهارتی است که از یک ساختمان معمولی گرفته تا یک سازمان وسیع و پیچیده به آن نیاز دارند. برای یافتن شغل مناسب علاوه بر داشتن مهارت لازم در حرفه و تخصص خود، نیاز است با مهارت‌های نرم و مهارت‌های ارتباطی نیز آشنایی داشته باشید تا در مراحل مصاحبه کاری و ارتباط با کارفرما دچار مشکل نشوید. بسیاری از افراد با وجود اینکه مهارت لازم را در رشته خود دارند اما به دلیل به کار نگرفتن مهارت‌های نرم نمی‌توانند شغل ایده آل خود را بیابند. به طور کلی این مسئله به وسیله آب گرم (یا گاهی اوقات بخار) و آب سرد که به کمک بویلرها و چیلرها تولید می‌شود، انجام میشود و بعد به عنوان قسمتی از سیستم تهویه، در گرم کردن کویل‌ها و کویل‌های خنک کننده به کار گرفته می‌شود.

فصل نهم: دیگ حرارتی و موتورخانه

تاسیسات مکانیکی صنعتی شامل بخش هایی چون انتقال آب، فاضلاب یا به صورت کلی انواع سیالات، تصفیه ی آب و فاضلاب، تولید انرژی از حرکت سیال و… می باشد. در مرحله‌ی طراحی مهندس تصمیم می‌گیرد و توصیه می‌کند که ابزارها و قطعات موتورخانه مرکزی ، تاسیسات تهویه مطبوع ، بویلر ، چیلر و تاسیسات استخر چه باشد. او اندازه‌ی پمپ‌ها ، کانال های هوا ، لوله‌ها و شیرآلات … را به طور دقیق محاسبه می‌کند. طرح پیشنهادی خود از کل سیستم و برآورد هزینه‌های پروژه را، ارائه می‌دهد.

کدام دروس دوره دبیرستان در رشته تاسیسات مکانیکی بیشتر کاربرد دارند؟

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان شناخت 3 فاز آن | معماری نواز

در هنگام استفاده از سایزهای بزرگ این نوع شیر، می بایست به ضربه قوچ یا به اصطلاح ضربه کله قوچی توجه بسیار داشت. طراحی سیستم لوله‌کشی به رادیاتورها بر اساس سیستم برگشت نوع مستقیم می‌باشد و بنابراین سایز تمامی لوله‌های رفت و برگشت یکسان می‌باشد . قطعا علاقه شخصی شما در انتخاب زمینه تاسیساتی شما مهم است ولی پیشنهاد میکنم با توجه به بازار محل سکونت خودتان تصمیم گیری نمایید. اخذ پروانه نظام مهندسی در مقطع کارشناسی ناپیوسته تاسیسات با فوق دیپلم نامرتبط (مثل عمران) ممکن نیست مگر اینکه کارشناسی ارشد مکانیک تبدیل انژی بگیرید. البته ممکن است هر سال دستورالعمل های نظام مهندسی تغییرکند.پیشنهاد میکنیم جدید ترین دستورالعمل ها رو از خود نظام مهندسی استعلام بگیرید بعد اقدام کنید.

  • تاسیسات مکانیکی وظیفه سرمایش و گرمایش، تهویه هوا، پمپاژ آب به طبقات بالای ساختمان، تامین آب سرد و گرم و … را بر عهده دارند.
  • بله شما می توانید از طریق کنکور کاردانی به کارشناسی وارد رشته ناپیوسته تاسیسات بشین ولی برای اخذ پروانه نظام مهندسی احتمالا باید مدرک ارشد مکانیک( گرایش تبدیل انرژی) بگیرین.
  • اما سیستم صوتی نباید به شنوایی افراد حاضر در ساختمان آسیب وارد کند.
  • تاسیسات مکانیکی ساختمان قادراست از نظر هماهنگی و جزئیات، چالش‌های پیچیده‌ای را به وجود بیاورد.
همچنین نحوه انتقال آب شیرین به داخل ساختمان و انتقال آن به سیستم فاضلاب نیز به نمایش در می آید. این نقشه ها پس از طراحی دقیق در اختیار لوله کش قرار می گیرد تا از آن برای نصب دقیق سیستم لوله کشی استفاده کند. تأسیسات مکانیکی در درجه اول، می‌بایست بر اساس قوانین مقررات ملی ایران، بخصوص مباحث 14، 16 و 19 طراحی شده و از آن پیروی کند.

نمونه کار نما